Thursday, May 21, 2015

A Look At The Cost Of Homemade Dog Treats For Sale

By Tammie Caldwell


When you buy goodies for your pet the cost varies depending on the kind of snack and the ingredients it contains. Some snacks cost just a few dollars while other high quality goodies cost a lot more. In reality, homemade dog treats for sale are typically less expensive than comparable snacks purchased in the store. The ingredients that go into the goodies will also determine the price of the item.

Aside from being more affordable, making dog snacks at home eliminates the use of artificial flavors and colors. Also absent are preservatives and chemicals used in commercial products. Homemade pet goodies are much healthier for than the snacks on the store shelves. Many Wurtsboro NY residents are choosing healthier foods and snacks for themselves and their dogs.

When you compare the various dog snacks it is important to consider ingredients. For low cost snacks it is typical to spend about 10 dollars on ingredients. There are some recipes that can cost you less. An example are the goodies made with whole wheat flour and baby food.

To make low cost snacks, pick any flavor baby food without onions or artificial ingredients. Simply blend two cups of flour with two jars of baby food to make the dough. Roll the dough out and cut into shapes. Place them on a cookie sheet lined with parchment paper and bake for 25 minutes at 350 degrees.

More and more folks are selling homemade dog snacks at different craft fairs. For those who are making these goodies for their pets, it may be time to consider selling them. There are a number of these snack recipes that can be found on the internet. These snacks can be eaten by pets and their humans. One great treat that can be shared between human and canine is the banana bite or chip. All ingredients can be eaten by dogs and people.

Pet snacks made with healthy ingredients cost a little more. These snacks are in the moderate price range. Usually the recipes use things like low sodium chicken stock, wheat germ, ground beef, brewers yeast, and buckwheat. These ingredients are not very expensive but they are a bit more costly than the ingredients used to make the inexpensive goodies.

Ingredients to make more expensive goodies can be more than twenty five dollars. Even so, they are still less than the ones you find in stores. They are considered to be gourmet since ingredients are of high quality. The snacks are made from foods like duck and Fillet Mignon. Keep in mind that these treat recipes will be somewhat complex, but your dog will love them. You can sell these goodies for a higher price because of the ingredients.

If you pan to make these snacks already, consider baking enough for sale. You can sell your homemade goodies on the internet instead of packing everything up to go to various fairs. You might want to sell the pet snacks at the different fairs and set up an online store. When you make your own dog snacks you are making sure your pet stays healthy and you can make a little money also.




About the Author:



No comments:

Post a Comment